Léčíte se s ledvinovými kameny?
Ledvinový kámen vzniká shlukováním krystalků v moči, je více typů kamenů podle jejich chemického složení.
Důvodů je povícero a každý pacient může mít jinou kombinaci příčin vzniku kamenů.
Nejčastějším důvodem je , když je moč dlouhodobě koncentrovaná při nedostatečném pitném režimu. Potřeba příjmu tekutin by měla být taková, aby moč byla světlé barvy a výdej moči okolo 1,5 l denně. Takže při zvýšeném výdeji tekutin jako pocení, průjem se potřeba příjmu vody zvyšuje. K dosažení pitného režimu je nutno zkombinovat podíl alespoň 50% čisté vody, zbytek nápoje obsahující vit C, vit B, málo cukru a lépe vody nesycené. Pozor na minerální vody, vhodné jsou jen ty s obsahem hořčíku, který zabraňuje shlukování krystalů. K rozpouštění urátových kamenů se doporučuje zásadotvorná Bílinská kyselka. Pokud máte rádi džusy, tak s nimi opatrně a vhodné je jejich naředění vodou. V malém množství je prospěšné i pivo s jeho alkalizující reakcí. Káva ve větším množství má močopudné účinky a měla by se podávat se sklenicí vody, aby se předešlo případnému odvodnění organismu. Vhodné jsou bylinkové čaje pro jejich detoxikační , diuretický, antiseptický, mnohdy i spasmolytický a analgetický účinek, v lékárně jistě s výběrem poradí.
Dále se podílí na tvorbě kamenů vyšší koncentrace různých druhů minerálů při jejich nadbytku v organismu při jejich opakovaném vysokém příjmu stravou / jednotvárná strava bohatá na živočišné bílkoviny, tuky, přisolování, používání chemických dochucovadel/, léky / nyní známý ispoprinosin…/nebo při metabolických procesech jiných chorob /hyperurikemie, Crohnova choroba, leukemie, zvětšení příštítných tělísek a mnoho dalších/.
Zvýšení tvorby krystalů také podporuje zhoršený průtok moči močovými cestami , jak vrozeným anatomickými poměry, tak i druhotnými změnami při onemocněních močových cest .
Zmínit také nutno dlouhodobé omezení pohybové aktivity, při které se vápník vyplavuje z kostí a zvyšuje se tak jeho vylučování
Nejčastěji se objevuje ledvinový kámen složený ze šťavelanu vápenatého – whewellit, whedellit.
V rámci dietních opatření je vhodné omezení potravin s vysokým obsahem šťavelanů.
špenát, rebarbora, červená řepa, fazole, mrkev, hroznové víno, borůvky, citrusy, kakao a čokoláda, sojové výrobky / tofu a tempeh/. Pozor dejte i na vitamín C, který v těle šťavelany vytváří.
Pozor na příjem vápníku. Měl by být vyvážený, v malých porcích a častěji, okolo 600mg denně. Nelze jej zcela omezit pro vznik těžkých zdravotních potíží včetně osteoporozy a tetanických křečí.
Pozor také na zvýšenou konzumaci vitaminu D (sádlo, slanina, vaječné žloutky, kaviár, sardinky, losos…), který zvyšuje hladinu vápníku v krvi a následně moči.
I zde platí obecná doporučení zvýšeného pitného režimu, omezení soli a zvýšeného obsahu vlákniny v potravě.
Kameny složené ze solí kyseliny močové / urát/ trápí mnoho našich pacientů hlavně s přidruženými chorobami jako metabolický X syndrom / hypertenze, cukrovka, porucha lipidového metabolismu/, ale také s vrozenou poruchou metabolismu kyseliny močové.
V dietním plánu je zapotřebí snížit příjem potravin, které obsahují větší množství purinů, hlavně vnitřnosti – paštiky, vývary, luštěniny, červené maso – hovězí , vepřové, uzeniny, tučné potraviny, alkohol.
Prospěšné potraviny podporují zásaditý stav organismu, patří mezi ně zelenina, brambory, ovoce, mléčné výrobky, tmavá mouky.
Mezi doporučované minerální vody podporující alkalizaci moči je Bílinská kyselka, a Fatra.
Trpělivou alkalizací moči se dá docílit i rozpuštění již vzniklého urátového kamene.
Vzácnější druhy kamenů – struvitové infekční a cystinové kameny svou specializovanou dietu nemají, platí pro ně obecná doporučení- pitný režim, bylinné čaje, prevence infekce močových cest.
K prevenci zvětšování komenů a vzniku nových je vhodné metabolické vyšetření s nastavením tzv metafylaxe - soubor opatření k předcházení zhoršení choroby. Krom obecných doporučení se přidává také farmakogická podpora – např. magnesium, hydrochlorothiazid, pyridoxin při kalcium oxalátových kamenech, purinol, uralyt, kalium citrát při urátové litiáze , antibakteriální léčba při struvitových kamenech, zvláštní léčbu má cystinový kamínek.
Urologická léčba chirurgická je určena k vyřešení stávajících kamenů v oblasti močových cest, ale neřeší ve většině případů jejich opakovaný vznik. Proto je důležité se na základě provedených vyšetření řídit doporučeními a předcházet tak komplikacím.
Všechna dietní opatření k prevenci vzniku ledvinových kamenů lze shrnout: dostatek tekutiny, pestrost jídelníčku a všeho s mírou.
je vyšetření spermatu pod mikroskopem. Zjišťuje se počet, pohyblivost a tvar spermií, dále viskozita, rychlost zkapalnění a pH spermatu.
Příprava k odběru: nutná 2-7denní sexuální abstinence. Při odběru doma nutno doručit k vyšetření do 60min , skladovat v nádobě při pokojové teplotě.
Počet, stav spermií a semenné tekutiny běžně kolísá, protože sperma se tvoří neustále a tvorba je ovlivňována vnějšími vlivy.
Je tedy vhodné vyšetření podstoupit 2 - 3 x , v rozmezí nejméně jednoho týdne mezi jednotlivými vyšetřeními.
Výsledky spermiogramu:
normální nález se nazývá normozoospermie:
Normální ejakulát dle normy WHO
Objem 1,5 ml a více
Koncentrace spermií 15 mil/ml a více
Morfologie 4% spermií a více s normální morfologií
Pohyb 32% spermií a více s progresivním pohybem vpřed
Příměs buněk < 2
pH > 7
patologické nálezy:
Oligozoospermie - koncentrace spermií menší než 15 mil//ml
Asthenozoospermie – méně než 32% spermií s progresivním pohybem vpřed
Teratozoospermie – méně než 4% spermií s normální morfologií
Oligoasthenoteratozoospermie – kombinace tří předchozích vad
Aspermie – nepřítomnost spermií v ejakulátu
Faktory ovlivňující kvalitu spermií:
- stres
- životospráva: kouření, alkohol, drogy, obezita, anabolika
- k dozrávání spermií je nutná nižší teplota než celková teplota těla, proto dozrávání spermií negativně ovlivňuje i saunování, koupele v horké vodě, notebook položený na klíně, zapnutý telefon v kapse u kalhot, teplé a těsné prádlo…
- vývoj spermií trvá přibližně 72 dnů, proto změna rizikových fakturů a prostředí se projeví až po 2-3 měsících
- ke zlepšení spermiogramu se doporučují vitamínové přípravky obsahující vitamín C, E, koenzym Q10, B12, kys. listovou, malá množství kofeinu.
created with
WordPress Website Builder .